3 грудня Україна відсвяткувала 290-річний ювілей мудреця й поета Григорія Сковороди. Навіть пошукова система Google на головній сторінці розмістила на фоні річки зображення мандрівного філософа із палицею в руках. Святкові заходи відбувалися в Києві і в Чорнухах, Полтаві і Переяславі-Хмельницькому, містах і містечках. Харківщина, звісно, теж не стояла осторонь. Слобожанщина теж святкувала: день розпочався урочистостями в Національному літературно-меморіальному музеї Г.С.Сковороди у Сковородинівці, а завершився концертом у Будинку культури Київського району Харкова.
Коли Григорій Сковорода приїжджав до слободи Пан-Іванівка, як тоді називалася Сковородинівка, там відразу збиралося товариство, яке цінувало його мудрість. Садиба наповнювалася живим словом і насичувалася відчуттям гармонії, яке струмувало від мандрівного філософа. 290-й день народження філософа зібрав письменників і науковців, художників і вчителів, представників влади.
У святкуванні взяли участь заступник голови Харківської облради Людмила Давидова, директор Департаменту культури і туризму ХОДА Дмитро Кузнєцов, голова Золочівської райдержадміністрації Ігор Горішній, ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди Іван Прокопенко, ректор Харківської гуманітарно-педагогічної академії Галина Пономарьова, представники Харківського національного технічного університету сільського господарства імені П.Василенка. Завітали й науковці, які от уже двадцять років поспіль проводять тут сковородинівські філософські читання, зокрема декан філософського факультету Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна Іван Карпенко. Поети Віктор Бойко, Анатолій Перерва, Леонід Тома згадували свої попередні приїзди, читали вірші, які писалися під Сковородинівським дубом. В’ячеслав Романовський напередодні ювілею написав вірш, який завершується словами:
Читай і пізнавай Сковороду,
Навчайся в українського Сократа,
Бо геній він у нашому роду,
А геніїв пресвітлих небагато.
Цього дня у Сковородинівці презентували додатковий тираж повного зібрання творів Сковороди за редакцією професора Леоніда Ушкалова. Харківщина отримала п’ятдесят примірників, виданих за програмою відбору україномовних книг для поповнення фондів публічних бібліотек. Якраз до ювілею музей у харківському «Майдані» видав листування Григорія Сковороди із Михайлом Ковалинським, укладачем якого теж був професор Ушкалов.
Гості засвітили свічку пам’яті в меморіальній кімнаті Григорія Сковороди, поклали квіти до його могили, сходили до новонасадженої діброви – висаджених 9 листопада 290 дубків з нагоди 290-річчя філософа. Завершилися урочистості в музеї літературно-музичним вечором «Духозорець вічності», підготованим Будинком культури Золочівського району. А ввечері естафету перейняв Харків.
Літературно-мистецький вечір «Станьмо хором всі собором» зібрав велике коло любителів мудрості й шанувальників Григорія Сковороди. Танцювальні колективи, ансамблі, поети й письменники подарували свою творчість гостям, учасникам було вручено пам’ятні календарі від фестивалю «Сад божественних пісень».
Приємно, що ювілей Сковороди не завершився 3 грудня. Уже наступного дня відбулися Сковородинівські читання в Харківському університеті цивільного захисту населення України, освітня програма «Філософське торбознавство» в Харківському літературному музеї, у середу заходи відбудуться в Обласній бібліотеці для дітей, а в четвер було презентовано книгу «Ізраїльський змій». Святкування й урочистості тривають. Сподіваюся, це робить нас мудрішими.
Олена РИБКА.