Як много важить слово,
одно сердечне, теплеє слівце!
І. Франко
Життя людини починається з подиху, поезії — з поруху душі, поета — зі свого Слова. Всі ми знаємо, як почасти буває складно відшукати теє Слово, сказатися у Слові, бути почутим і здатним почути ближнього.
Мистецтво поезії до певної міри є мистецтвом мовчання, мистецтвом невтомного спостереження себе і світу. “З видимого пізнавай невидиме”, – слова мудрого Григорія Савича.
Саме мистецтву живого Слова, розумінню поезії і літератури в цілому ми вчимося, спілкуючись одне з одним у літературному гуртку “Зав’язь” (колектив має звання зразкового), яким керує більше десяти років Ольга Степанівна Тараненко. В цьому випадку важливою є різниця між “спілкуючись” і “навчаючись”, адже процес пізнання, набування свого досвіду і ознайомлення з творами поетів-письменників є важливим актом спів-творіння, спів-розуміння, спів-чуття кожного, хто пробує писати.
Саме тому основні акценти роботи переносяться з дидактики на бесіду, дискусію, гру, що мають на меті вплинути на виховання смаку, на створення «умов» для виявлення власного творчого голосу, енергетичного ритму мислення. Багато важать і вивчення біографій та вчитування чи вслуховування у твори майстрів слова. Тож важливим чинником у роботі гуртка є залучення до майстерні письменників, що означає участь гуртківців у творчих вечорах, презентаціях авторських книг, обговореннях творів класиків світової літератури.
Якщо спробувати якось визначити ключові моменти навчального року гуртківців, то це буде виглядати приблизно так: перше і найважливіше – денний похід до Сковородинівки (і до музею, і до Сковороди, спроба зустріти його десь у дорозі між полів і неба), зустріч одне з одним на заняттях, потуги зрозуміти Слово як енергію чуттів, енергію образу, ходіння до Клубу письменників, Літературного музею, книгарні «Є» тощо, підготовка до конкурсів (творчих робіт МАН перш за все), підготовка до фестивалю-семінару «Молода Слобожанщина», організація та проведення обласного школярського літературного конкурсу «Слово. Образ. Митець» та велика і постійна робота над підготовкою до друку (а це і відбір, і редагування, і оформлення) власних збірок (за 12 років роботи авторських книжок вийшло 33; нині готують перші збірки Влад Петренко – українська поезія, Ірина Білоконь – російська проза та Вікторія Гаврилюк – українська поезія), колективних збірок за результатами обласного конкурсу «Слово. Образ. Митець», участь у підготовці колективної збірки «Левада» (краще з фестивалю-семінару «Молодої Слобожанщини») та колективної збірки суто гурткової «Зав’язь». І те, що трапляється по цій дорозі за навчальний рік, там усілякі неочікувано-очікувані конкурси, заходи, виїзди, концерти, виступи…
Хочеться сказати декілька слів про участь студійців у конкурсі Малої Академії наук. За 13 навчальних років – 12 успішних, тобто юні творці слова виходили на перше, друге чи третє місця в останньому всеукраїнському етапі. До речі, як правило, робота на МАН ставала часто-густо першою збіркою автора. А серед переможців – Олександра Софронова, Юлія Баткіліна, Анна Зеленська, Олена Черниш, Антоніна Тимченко, Ярослав Скидан, Ірина Коломієць, Наталя Мар’єнко, Анастасія Перевозник (двічі), Марина Дунець, Олеся Самотіна.
Робота у студії ведеться у формі як індивідуальних занять, так і групових. Індивідуальних практичних занять вимагають школярі-початківці, які потребують дуже обережного прочитання й розуміння написаного ними. Групові практичні заняття доцільні в тому разі, коли йдеться про розгляд-прочитання добірки віршів, коли поет-початківець вже розуміється на правилах творення ним написаного твору і підказка слухачів налаштовує юного поета на прочитання та вдосконалення форми чи граматики вірша (прози). Дієвою у практичному значенні є участь гуртківців у заняттях обласної літературної студії імені Павла Тичини, на яких аналізуються рукописи книг, відбуваються презентації та круглі столи.
Юні поети, що досягли певного мистецького рівня, залучаються до організації та проведення щорічного обласного конкурсу “Слово. Образ. Митець”, їх залучають як опонентів до проведення фестивалю-семінару «Молода Слобожанщина», вони самі якось із успіхом провели відкриті фестивалі «Текстура». Юлю Максимейко, Антоніну Тимченко, Олену Якименко, Анастасію Янковську прийняли до НСПУ, Галину Бабак, Ярослава Скидана Харківська організація НСПУ рекомендувала до прийому. Є учасники та лауреати й дипломати таких поважних конкурсів як «Гранослов», «Смолоскип», «Каштановый дом», «Джерельце» імені Йосипа Курлата тощо.
За роки існування “Зав’язі” Ольга Степанівна виховала чимало талановитих літераторів, які зараз є цікавими самостійними авторами: Тимченко, Вєліт, Воловик, Козиренко, Черниш, Лисенко, Якименко, Янковська, Скидан, Максимейко, Бабак, Федорова, Кальченко, Коломієць, Сорокіна, Драченко, Ачкасов, Долгарева, Хворостова, Іванова, Баткіліна.
Серед підростаючого активу студії можна назвати: Перевозник, Цигічко, Ломака, Петренко, Воробйова, Шевцова, Лашин, Варлигіна, Гуріна, Білоконь, Губачова, Черкашин, Ващенко, Дадика …
Книги студійців «Зав’язі»:
1.Онопрієнко Ніна. «Євина правда». Вірші. Харків.: Крок. 2001
2. Тимченко Антоніна. «Напередодні» . Вірші. Харків.: Крок. 2001
3. Лисенко Ольга. «Пігулки для зросту». Вірші. Харків.: Крок. 2002
4.Максимейко Юлія. «Кроки у мінорному мажорі». Вірші. Харків.: Крок. 2002
5. Тимченко Антоніна. «Падає камінь з душі». Вірші. К.: Гопак. 2003
6. Тимченко Антоніна. «Посаг». Вірші. Харків.: Каравела. 2003
7. Лисенко Ольга. «72/ 37». Стихи. Харків.: Крок. 2003.
8. Арника Алури. «Цвет желаний». Стихотворения. Харьков.: Издательский дом «Райдер». 2003.
9. Якименко Олена. «Ніч нерозгадана». Вірші. Харків.: Ексклюзив. 2004
10.Янковська Настя. «При дорозі терном». Вірші. Харків.: Крок. 2004
11. Сорокина Мария. «Это счастье…». Стихи. Харків.: Крок. 2004
12. Баткилина Юлия. «Сторожевая башня». Проза. Москва. АСТ. 2005.
13. Максимейко Юлія. «Ціленеспрямованість». Вірші. Харків.: Крок. 2006
14. Хворостова Ольга. «Нетмирабезумных». Стихи и рисунки. Харьков.: Майдан.2006
15.Бабак Галина. «Зелене люблю». Вірші. Харків.: Крок. 2007
16. Долгарева Анна. «Время ждать». Стихи. Харків.: Крок. 2007
17. Драченко Светлана. «Ягоды ноября». Стихи. Харків.: Крок. 2007
18. Коломієць Ірина. «Банджиджампінг». Проза. Харків.: Крок. 2007
19. Скидан Ярослав. «Завтра буде…». Вірші. Харків.: Крок. 2007
20. Тимченко Антоніна. «Гарячі нитки». К.: Видавничий центр «Просвіта». 2008
21. Кальченко Тетяна. «НЗ». Вірші. Харків.: Крок. 2008
22. Татьяна Иванова. «Слышишь?..» Стихи. Харків.: Крок. 2008
23. Козиренко Марія. «Сонячна бомба». Вірші. Харків.: Крок. 2008
24. Вєліт Оксана. «Історія одного інцесту». Проза. Харків.: Майдан, 200Х
25. Федорова Светлана. «Камнепад». Стихи. Харків.: Крок. 2008
26. Козиренко Марія. «Бюро загублених думок». Проза. Луцьк.: Твердиня. 2009
27. Тимченко Антоніна. «Бабинець». Вірші. Харків. : Майдан. 2009
28. Голуб Алена. «Воспоминания, которых не было». Стихи. Харьков.: Точка. 2010
29. Скидан Ярослав. «На роздоріжжі». Х.: Точка, 2010
30. Максимейко Юлія. «Вербарій». Вірші. Харків.: Крок. 2010
31. Перевозник Анастасія. «На живу нитку». Х.: Крок. 2011
32.Бабак Галина. «З глини й води». Харків.: Точка. 2012.