17 листопада 2017 року в Каразінському університеті відбулося урочисте відкриття пам’ятника видатному українському діячу освіти і культури, письменнику, перекладачу, класику української літератури, ректору Харківського університету (1841–1849) Петру Гулаку-Артемовському.
У заході взяли участь заступник Міністра освіти і науки України, професор Максим Стріха, заступник голови Харківської обласної державної адміністрації Анатолій Бабічев, голова Північно-Східного наукового центру Національної академії наук України, академік Володимир Семиноженко, Почесний доктор Каразінського університету, український поет, громадський діяч, драматург Іван Драч, заслужений архітектор України Сергій Чечельницький, ректор, академік Віль Бакіров, викладачі та студенти університету.
Профінансував створення пам’ятника власник і президент групи DCH Олександр Ярославський.
«Сьогодні щасливий день для Каразінської спільноти. Адже ми вшановуємо пам’ять одного з найвидатніших, найяскравіших університетських професорів— ректора університету і класика української літератури Петра Петровича Гулака-Артемовського. Він зробив вагомий внесок у становлення, відродження і розвиток українського слова», — привітав присутніх Віль Бакіров. Він зауважив, що довкола університету споруджено багато пам’ятників, зокрема, на честь фізиків, біологів, економістів, істориків, математиків, є пам’ятник студбатівцям, але ще не було жодного пам’ятника літераторам.
«Ректору належить лише ідея. Але щоб вона втілилася в життя, потрібні зусилля людей, які б цьому сприяли. І знайшлася людина. Це член наглядової ради університету, харківський підприємець Олександр Ярославський, завдяки якому ми зараз відкриємо цей пам’ятник та відзначаємо величезний внесок університетської спільноти у розвиток української літератури», — додав Віль Бакіров.
Ректор вручив віце-президенту DCH Олені Дерев’янко лист подяки і зменшену бронзову копію пам’ятника. Варто відзначити, що Олександр Ярославський долучився і до встановлення пам’ятників Нобелівським лауреатам.
Наприкінці заходу почесні гості заходу посадили дерево біля пам’ятника.
З нагоди 213-річчя від дня заснування Каразінського університету відбулося урочисте засідання Вченої ради університету за участю заступника Міністра освіти і науки України, професора Максима Стріхи, українського поета, громадського діяча Івана Драча, письменника, дослідника Олександра Шугая, ректора, академіка Віля Бакірова, викладачів та студентів університету.
Із доповіддю «Петро Гулак-Артемовський: людина і письменник на тлі свого часу» виступив декан філологічного факультету, професор Юрій Безхутрий, у якій ознайомив з основними віхами біографії видатного письменника, на честь якого напередодні засідання було відкрито пам’ятник. У своєму виступі він закликав відійти від офіційного хрестоматійного погляду на постать поета та глибше проаналізувати творчу і професійну діяльність Петра Гулак-Артемовського.
«Ця людина демонструє те, яким чином через півстоліття після зруйнування залишків автономії України українська нація почала відроджуватися. Петро Гулак-Артемовський намагався поєднати у собі ідентичності лояльного адміністратора високого рангу і водночас вірного сина України», — зауважив Максим Стріха.
Також у межах заходу Івану Драчу було вручено диплом Почесного доктора університету (doctor honoris causa), мантію та медаль. «Я надзвичайно високо ціную Харківський університет — один з кращих університетів України та світу загалом. Завжди стежу за його успіхами», — зазначив Іван Драч.
Того ж дня відбулася зустріч Івана Драча зі студентами і викладачами університету, присвячена проблемам сучасної літератури.
У зустрічі взяли участь декан філологічного факультету, професор Юрій Безхутрий, письменник, дослідник Олександр Шугай, мовознавець, професор Володимир Калашник.
«Вірші я ніколи не вимучую, якщо приходить натхнення, то мені наче хтось диктує, я встигаю лише записувати мелодію римування»,— поділився з присутніми поет. «Щастя— це щось незбагненне, яке десь попереду. Обрій, до якого йдеш, а він зникає. Будьте дуже обачними в щасті та витривалими в нещасті», — побажав усім присутнім поет наприкінці зустрічі.
Інформація з офіційного сайту Харківського національного університету.
Фото Леоніда Логвиненка