Багато харків’ян знають про літературні фестиваль і семінар “Молода Слобожанщина”. Ці заходи – дуже показові для першої столиці, адже наше місто має серйозну школу виховання молодих авторів, котра діє при Спілці письменників не один десяток років.
Так ось, напередодні цьогорічного фестивалю я вирахувала, що “Молода Собожанщина” не така вже й молода: фестивалю ось-ось виповниться чверть століття!
Маю надію, що ця стаття заохотить когось із харківських письменників також відгукнутися думкою про фестиваль і семінар, про минуле й завтрашнє, про роботу з початківцями…
А сьогодні розмовляємо з багаторічним організатором і натхненником фестивалю, знаним харківським поетом і бардом Юрієм Чайкою.
А. Т.: Юрію Анатолійовичу, розкажіть, будь ласка, безпосередньо про фестиваль: відколи проводиться, скільки було учасників.
Ю. Ч.: Уперше фестиваль “Молода поезія” пройшов у Харкові 1995 року. Він був складовою частиною так званої “Декади творчої молоді”, таким і залишався увесь той час, що я займався його організацією. Проводився фестиваль під егідою комітету у справах молоді Харківської міськради (назва цієї структурної одиниці виконавчої влади неодноразово мінялася).
А. Т.: Ми знаємо, що в цей же час у Спілці письменників існував Кабінет молодого автора, де В. Тимченко, С. Мінаков, Р. Катаєва працювали з юними талантами; у Спілці постійно точилося життя, проходили обговорення рукописів… Діяли в Харкові також обласні літературні студії О. Тараненко й В. Бойка.
Ю. Ч.: Відзначу, що вже після першого фестивалю до мене звернулася Спілка в особі Віктора Петровича Тимченка, який розказав про традиції проведення обласного фестивалю. Ми об’єднали зусилля, що й спричинило участь знаних харківських поетів у роботі фестивалю з метою подальшого запрошення його учасників до літературних студій міста. Учасників з шкіл та ВНЗ ми запрошували за підтримки міського Управління освіти, задіюючи їхні канали розповсюдження інформації, а на ВНЗ у нас були власні виходи. Місцем проведення першого фестивалю був клуб “Форт” на Полтавському шляху. Згодом довгі роки фестиваль проходив в Українському культурному центрі “Юність”.
А. Т.: Пам’ятаю і клуб “Форт”, і УКЦ. Цих фестивалів ми чекали цілий рік і йшли на них, як на свято. Відчути себе серед однодумців, побачити одразу 50, 100 молодих письменників, послухати, як вони змінилися за рік, зрозуміти, до чого треба прагнути особисто мені… Дуже-дуже потрібні були нам такі фестивалі! Там ми знайомилися зі старшими наставниками, які потім вели секції на семінарі “Молода Слобожанщина”.
Ю. Ч.: Про кількість учасників фестивалю можу сказати, що в окремі роки вона сягала і півтори сотні, і навіть більше, на першому ж було, як мені здається, не більше 20 самодіяльних поетів. Одним із них, до речі, був Сергій Жадан. Можу назвати прізвища людей зі Спілки, які багато років брали участь у заході: В.Тимченко, В.Бойко, Р. Катаєва, С.Мінаков, І. Ріссенберг…
А. Т.: О. Тараненко, І. Глєбова, С. Шелковий, О. Ковальова, В. Романовський та інші…
Ю. Ч.: Тим більше, що колишні молоді поети з часом почали приходити на фестиваль уже як митці. Додам ще інформацію про те, як у Київському районі протягом кількох років проводився районний фестиваль, аналогічний нашому. Тільки там було ще й журі, відзначали переможців. Я до того журі увіходив неодноразово, перетинався там із С.Шелковим, М.Возіяновим, Н.Супруненко, В.Ковальчуком… Головне, що треба розуміти, – це системність роботи з молодими поетами, досягнута завдяки взаємодії громадської організації (Спілка письменників) і структур міського самоврядування. Тому вибудувалась така собі піраміда: широкий масовий відбір серед школярів, студентів в рамках фестивалю, де слово надавалося усім без винятку, далі – робота в студіях, вершиною якої був обласний семінар, який фінансувався з обласного бюджету, далі – видання збірки “Левада” частково за міські кошти.
А. Т.: Так, і Обласний центр молоді брав участь, фінансував роботу семінару… А щодо збірника – натепер вийшло 13 випусків “Левади”, готується до друку наступний, і зараз, коли зв’язок між спілчанською Комісією по роботі з творчою молоддю та харківськими органами влади частково втрачений, дуже важливо не зупинятися й проводити фестиваль та семінар, адже в цьому є потреба – уже більш як пісвотні молодих літераторів зголосилися прийти на фестиваль, що відбудеться 12 травня 2018 року. І ми будемо ще раз і ще раз звертатися до службовців і меценатів із проханням підтримати наші ініціативи.
Із Юрієм Чайкою розмовляла Антоніна Тимченко