Сучасна Шевченкіана поповнилася виданням, конче відмінним від будь-якої іншої книжки, написаної колись про нашого славетного Кобзаря. Знаний (і не лише у «вузьких колах») харківський філолог Леонід Ушкалов поділився з якнайширшим читацьким загалом своїм власним сприйняттям особистості Тараса Шевченка.
Варта уваги історія створення цієї книжки. Протягом кількох років один за одним народжувалися невеличкі есеї, кожен з яких був самодостатнім публіцистичним твором і розкривав певну сторінку світогляду, а то й просто повсякденного життя великого українського мистця. Коли кількість таких есеїв наблизилася до трьохсот, автор зрозумів — з них неодмінно має скластися книжка! Й вона дійсно з’явилася — доволі-таки великий за обсягом ошатний том під промовистою назвою: «Моя шевченківська енциклопедія» (Ушкалов Л.В. Моя шевченківська енциклопедія: із досвіду самопізнання. — Харків–Едмонтон–Торонто: Майдан; Видавництво Канадського Інституту Українських Студій, 2014. — 602 с.).
Ця книжка кардинально відрізняється від усіх створених раніше величезними авторськими колективами шевченківських словників та енциклопедій. Глибоко особистий (а тому — певною мірою суб’єктивний) погляд Леоніда Ушкалова став аж ніяк не вадою, а навпаки — суттєвою й безумовною перевагою нового видання. Книжка написана чудовою (зовсім не «науковою») мовою й дарує чимало справжніх відкриттів читачеві — навіть тому, хто й сам долучився до ґрунтовних досліджень духовних та суто мистецьких надбань Великого Кобзаря.
Мені довелося поспілкуватися з кількома читачами «Енциклопедії» — знаними науковцями (не тільки філологами) та літераторами. Дехто з них пережив справжнє потрясіння від прочитаного, бо ж стільки абсолютно нового та навіть несподіваного, що стосується постаті Тараса Шевченка, відкрилося раптом перед ними! Втім, було й неприйняття надмірно одвертого, як декому здається, висвітлення певних тем, пов’язаних з особистим життям геніального мистця.
Харківським видавництвом «Майдан», очолюваним відомим письменником Анатолієм Стожуком, де й вийшла друком «Моя шевченківська енциклопедія», накопичений унікальний досвід випуску книжок на дуже високому поліграфічному рівні. Але цього разу йдеться про справжній витвір книжкового мистецтва! Вишуканий смак підказав художникові Володимиру Носаню надзвичайно вдалий варіант оформлення — академічно стриманого та привабливого водночас. І навіть доволі скромний наклад книжки — 500 примірників — вже не є приводом для смутку: віднедавна її розміщено в форматі PDF на сайті Харківської обласної організації Національної спілки письменників України. Уже за перші два місяці «Енциклопедію» продивилися майже півтори тисячі осіб — безпрецедентно багато для письменницького сайту!
Утім, ніхто й ніщо не розповість про будь-яке видання краще, ніж саме видання. Тож неодмінно прочитайте книжку Леоніда Ушкалова, й тоді, можливо, «його» Шевченко стане також і вашим…