Фестиваль «De libertate», який відбувся 17 серпня у Національному літературно-меморіальному музеї Г.С.Сковороди на Харківщині, укотре засвідчив, що постать Григорія Сковороди притягальна для людей різного віку, стану, людей різних, але рівних в одному – в готовності сприймати нове, не забуваючи про свої корені. Свою шану поетові, філософові й музиканту приїхали цього дня віддати й літератори Харківщини.
Почалася літературна частина з виступу професора Леоніда Ушкалова, знаного дослідника творчості Григорія Сковороди, який розповів про старі й нові проекти, зокрема про книгу «Листування Григорія Сковороди з Михайлом Ковалинським», яка готується до друку у видавництві «Майдан».
Іван Андрусяк презентував товариству книги видавництва «Грані-Т», у яких Григорій Сковорода постає чільним персонажем – збірку Наталі і Валерія Лапікур із серії «Життя видатних дітей», а також збірку «Від бароко до постмодерну» Леоніда Ушкалова.
Свою нову збірку поезій презентував В’ячеслав Романовський, розпочавши із вірша, присвяченого Григорію Сковороді. Також у поетичних читаннях узяли участь Ніна Супруненко, Ніна Виноградська, Микола Побелян та багато інших. Ірина Скринникова підготувала музично-поетичну програму.
Із окремими проектами виступили Мідна та Михайло Жаржайло («Високосна поезія»), Гіо Арабулі та Поліна Городисська (блок «Поети Грузії»). Спеціально для фестивалю Сергій Лисенко написав п’єсу «Сковорода, тулуб і голова», яка прозвучала у режимі читки.
Харківський літературний музей створив яскраву освітню програму «Філософські торби», а також низку інтерактивів для гостей фестивалю.
Завершився фестиваль музичною програмою за участі гуртів «Пальто Sorry Бенд» за участі Макса Бородіна та Олеся Барліга, «Oneyroid» (Полтава), Тараса Компаніченка, який навіть створив справжній гімн фестивалю – пісню «De libertate», а також Гурту мандрівних дяків «Вертеп».
Олена Рибка
Фото Лілії Білецької, Поліни Городисської
Молодці всі, хто організував фестиваль і всі, хто приїхав до Сковородинівки!